Варненската галерия „Ларго” подреди сборна изложба под наслов „Лятна разходка по Ларгото“. Това е шесто издание на инициативата, припомни галеристката Милена Димитрова. Тази година експозицията с лятно настроение включва живопис, графика и скулптура.
Дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, са част от изложбата „Постройки и пейзажи“.
Експозицията е на Сибила Керелезова и ще бъде представена от 19 септември до 4 октомври в столичната галерия Depoo.
„Постройки и пейзажи“ е серия от дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, в които градът е преустроен в декор на цветен следобеден сън. Елементите на еклектичната градска среда в София се обединяват във физически неосъществими постройки и сцени, които стоят на границата на действителността“, разказват от екипа.
Сибила Керелезова е родена през 1997 в гр. Кърджали. Тя е графичен дизайнер и художник, живее и работи в София. През 2020 г. завършва специалност „Инженерен дизайн“ в Технически университет - София, а през 2022 г. - магистърска степен в НХ
Естествено е нови изразни средства постоянно да влизат в изкуството, да намират своя път, да се утвърждават и да стават традиционни, а после други нови да ги заместват. Визуалните възприятия в нашето ежедневие са много силни и това въздейства и на очакванията при концертите, затова ние се борим да запазим вниманието на публиката по всякакъв начин. Опитваме се да сме в крак с времето. Електрониката е просто един инструмент, зависи как се използва. Душата идва не от инструмента, а от изпълнителя. Това каза в интервю пианистът и композитор Димитър Бодуров, който заедно със Светлозара Христова организира фестивала „Радар“ във Варна.
Тази година форумът имаше 11-о издание. По думите на Бодуров, концепцията им като основатели е той да бъде отворено събитие, което е отвъд жанровете и стиловите граници, и представя музикални проекти, свързващи различни изкуства с електроника, в
Днес, 20 септември, жителите на Букурещ отбелязват своеобразния рожден ден на града. Навършват се 565 години от първото писмено свидетелство за неговото съществуване.
По този повод в събота, 21 септември, ще се проведе най-голямото 3D мапинг шоу в света - светлинно и технологично представление на площ от 23 000 квадратни метра на фасадаta на втората по големина административна сграда в света - тази на румънския парламент.
Гостите и жителите на града ще могат да наблюдават шоуто напълно безплатно между 16:00 ч. и 23:00 ч. местно (и българско) време. Изкуствен интелект ще говори на зрителите от прожекционната повърхност. В събитието iMapp Bucharest ще участва и българското студио за визуални ефекти MP-Studio, които родната публика познава като организатори на фестивала на светлините Lunar.
В два поредни дни (събота и неделя) на “Площада на конституция
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.
Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата.
„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“,
Образованието е важно за художника и помага за неговото развитие, но той винаги се стреми да бъде спонтанен в творчеството си и да направи нещо различно от другите. Това мнение изрази в интервю Стоимен Стоилов. Той отбелязва своята 80-годишнина с юбилейна изложба в родния си град Варна, която се открива в неделя вечер.
Според него най-трудното нещо и за художници, и за зрители е да си изградят вкус. Той не смята, че трябва да се определят граници за изкуството и всеки може да го осъществява както го разбира, но който не се е образовал достатъчно, а му харесва, трябва да се образова и да види кое е сериозното изкуство. Трябва да има все пак някакви ориентири, посочи още той.
Стоимен Стоилов, който от 1991 г. живее и работи във Виена, призна, че стремежът му е да рисува пълноценно и ако се получи сериозно произведение, се радва то да остане в България. Той пр
Ценителите ще открият произведения на автори, които вече не са сред нас - Лиляна Русева, Стоян Цанев и Петър Мичев-Педро. Представени са варненците проф. Стоимен Стоилов, Георги Лечев, Васил Василев, Петьо Маринов, Георги Йорданов, Милен Маринов, Венцислав Марков, Светлин Ненов. Гостуват пловдивските художници Валери Ценов, Александър Димитров, Ангел Герджиков, Юли Шумарев, Ангел Гешев, Атанас Колев, Румяна Русинова, както и Юлиан Йорданов от София, Христо Кралев от Добрич, Цветан Казанджиев от Ямбол и бургаското артистично дуо Николай Ангелов-Гари и Елисавета Ангелова.
Изложбата ще бъде достъпна през целия месец август. Тя включва произведения както от фонда на галерията и две частни колекции, така и нови творби, изпратени специално от авторите за груповата изява, посочи Димитрова.
Лиляна Русева е представена с платно, изобразяващо голо женско тяло, Стоян Цанев - с графика от 1987 г. С пет живописни платна галеристите отдават почит на скоро напусналия ни Петър Мичев-Педро. Проф. Стоимен Стоилов и Цветан Казанджиев присъстват с акварел, Георги Лечев - с осем рисунки и две живописни платна. Могат да се видят шест графики от 80-те години на ХХ век на Петьо Маринов. Майсторът на графиката Юлиан Йорданов участва с две литографии от 2003 г.
Зрителите ще се запознаят с новите търсения на живописеца Христо Кралев, като ги съпоставят с негова по-стара творба. Трите му картини са изпълнени с масло и дърворезба, отбеляза галеристката. Една от тях, със заглавие „Горещници“, е избрана и за плакат на тазгодишната „Лятна разходка по Ларгото“.
В изложбата участват и четири кинетични скулптури от инокс на Атанас Колев, с които зрителят може да взаимодейства. Те стават достояние на варненската публика след като участваха в изложбата на галерия „Ларго“ в рамките на тазгодишния фестивал „Процес-Пространство“ в Балчик.
Български камерен оркестър – Добрич с диригент Арто Чифчиян ще изнесе есенен концерт на 15 октомври в Огледална зала “Нели Божкова” в града, информират от Община Добрич.
Първо в програмата публиката ще чуе Хорал от Йохан Себастиан Бах. Композиторът включва няколко пъти в творчеството си протестантското песнопение „Ела, Спасителю на езичниците“. След като написва две църковни кантати по този текст, той за последен път се връща към тази тема в края на живота си през 1748 година в Лайпциг. Тогава Хоралът е преработен само за орган.
Италианският композитор Оторино Респиги аранжира Хорала за струнен оркестър. Това провокира да се напишат варианти и от други композитори – Феручо Бузони, Макс Регер, Владимир Хоровиц.
На концерта публиката ще може да чуе “Адажио” на Антон Веберн и Концерт за струнен оркестър /Октет/
Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова подреждат изложбата „ТриМа“ в галерия Vivacom Art Hall в София.
Експозицията ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 28 септември, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че творците Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова са наследници на Никола Вълчев – известен български художник, майстор на битовия пейзаж. „Картините си показват заедно – като почит и признателност към предците си, развили таланта им, научили ги да се оглеждат и за невидимото“, казват те.
По думите им темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни, но и обединени от сюжети от детството на художниците – Алжир и слънцето, Ахтопол и рибата, манастири, цветя и птици, гръцки и хърватски острови, мечти и късчета фан
Градският Духов оркестър на Ямбол изнесе тази вечер концерт, посветен на първия международен джаз фестивал в България, състоял се в града преди 50 години.
В зрителната общинска зала прозвучаха едни от вечните музикални класики, на които публиката отвърна с нестихващи аплодисменти.
"Благодаря ви! Всичко, което правим, без вас няма смисъл!", обърна се към хората в залата диригентът Васил Шейтанов.
Маестро Шейтанов и музикантите от Духовия оркестър поднесоха подбрана компилация от рядко изпълнявани аранжименти на емблематични произведения – "Един американец в Париж" от Джордж Гершуин, "В настроение" от Глен Милър, избрани моменти от "Исус Христос суперзвезда" от Андрю Лойд Уебър, "Бохемска рапсодия" на Фреди Меркюри, интерпретации на творби на Карлос Сантана и хитове на "АББА".
По време на концерта бе припомнена историята на първия международен
Премиерата на новия спектакъл „Както ви харесва“ от Шекспир, в превод на Валери Петров, във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ е на 17 октомври, съобщиха от Театрално-музикалния продуцентски център.
Постановката е първата в България на румънския режисьор Габор Томпа, който е президент на Съюза на театрите в Европа.
В историята на Варненския театър „Както ви харесва“ се появява за трети път, припомнят от трупата. За първи път комедията на Шекспир се играе в града на 3 юни 1948 г. в интерпретация на режисьора Иван Иванов и художника Владимир Мисин, претворили много творби от световната и българска драматургия за театралната сцена в града. Преводът на пиесата е на Руси Русев. Музикален ръководител на постановката е Стефан Марчинков, който е концертмайстор виолончели в оркестъра на Варненската опера и баща на естрадния певец Й
С изложба в Плевен отбелязват 100 години от рождението на лиричното сопрано Катя Попова. Регионалният исторически музей (РИМ) представя албум-каталог и съпътстваща изложба „Катя Попова – позната и непозната, обичана и всепризната“.
Музеят избра да акцентира в Деня на народните будители чрез представяне на един от най-видните таланти в оперното изкуство, изпълнител от световна величина, каза ръководителят на отдел „Нова и най-нова история" на музея Десислава Близнашка.
Изложбата е изключително интересна и емблематична за града ни, защото за първи път пред плевенчани и гости в пълната си светлина се представя дарение, направено от семейство Попови след кончината на тяхната дъщеря, каза още Близнашка.
Показани са снимки, вещи и документи, които пресъздават личния и творчески път на певицата, наречена „Плевенския славей”.&n